Medeniyetleri ağırlayan cennet bir şehir…Arkın Varosha Residences projemize komşu olan tarihi yerler… - Arkin Varosha Residences: Luxury

Medeniyetleri ağırlayan cennet bir şehir…Arkın Varosha Residences projemize komşu olan tarihi yerler…

LALA MUSTAFA PAŞA CAMİİ Lüzinyanlar döneminde inşaa edilen St. Nicholas Katedrali, Osmanlılar döneminde Gazimağusa’yı alan Osmanlı...


LALA MUSTAFA PAŞA CAMİİ

Lüzinyanlar döneminde inşaa edilen St. Nicholas Katedrali, Osmanlılar döneminde Gazimağusa’yı alan Osmanlı komutanı Lala Mustafa Paşa’nın adı verilerek camiye dönüştürülmüştür. Şehir merkezindeki Namık Kemal Meydanı’nda yer alan gotik stilindeki katedral, mimari açıdan sadece adanın değil, Orta Doğu bölgesinin de en önemli anıtlarından biri olarak kabul edilmektedir.

 GAZİMAĞUSA LİMANI

Tarihin her döneminde Doğu Akdeniz’in en önemli ticaret limanlarından biri olan Gazimağusa Limanı, günümüzde şehrin simgesi olma özelliğini koruyor.

OTHELLO KALESİ

  1. yüzyılda Gazimağusa Limanı’nı korumak amacıyla Lüzinyanlar tarafından yapılan Othello Kalesi, ismini Shakespeare’in ünlü eseri Othello’dan almış ve bu esere de ilham olup dünya çapında ün kazanmıştır. Kale içerisinde bulunan salon günümüzde birçok kültür-sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

GAZİMAĞUSA ANTİK ŞEHİR ÇARŞISI

Antik şehrin dokusunu yansıtan yöresel hatıra eşyaları ve otantik ürünler satın almak için tarihi Eski Şehir Çarşı’sını (surlarla çevrili şehrin iç kısmı) ziyaret edebilir ve mağazalara bakarken ünlü Salamis yolunda gezebilirsiniz. Eski şehrin sunduğu imkanlar arasında, Türk mutfağı olan otantik restoran ve barlarla dolu sokaklarda, değişik tüm yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

SALAMİS HARABELERİ

Bronz Çağı sonlarına doğru Anadolu ve Yunanistan’dan Kıbrıs Adası’na göç edenler tarafından kurulan Antik Salamis şehri uzun yıllar Kıbrıs’ın başkenti olarak kullanılmıştır. İstilalar ve akınlarla harabeye dönen Salamis Antik şehrinde yer alan Forum, Roma Jimnastik Salonu (Gymnasium), Roma Tiyatrosu, Agora (Pazaryeri), Zeus Tapınağı ve Salamis krallarının mezarı şehrin geçmişte yaşadığı ihtişamı hala yansıtmaktadır.

 

 

WhatsApp Icon